Aktuális kurzusaim

2024/2025-ös tanév

Klinikai pszichológia – bázisgyakorlat és klinikai feladat teljesítése

Pécsi Tudományegyetem, Felnőtt Klinikai szakpszichológus képzés

Téma: klinikai interjú, esetkonceptualizálás, pszichodiagnosztikai eszközök (SCID-PD, WAIS-IV, MMPI-2, Rorschach) felvétele és értelmezése, pszichológiai véleményírás, öngyilkossági kockázat becslése

Graduális képzésben szakdolgozati témavezetések

Eötvös Lóránd Tudományegyetem, Pszichológiai Intézet

Téma: legjobb gyakorlatok az öngyilkossági kockázat becslésében. Kompetencia fejlesztő képzés, tréning hatékonyságának vizsgálata.

Az öngyilkossági veszély szűrése

A Pécsi Tudományegyetem: 

Az öngyilkosságnak való kitettség (szuicid személyek hozzátartozói, barátjai, munkatársai) vizsgálata.

Klinikai pszichológia – alappszichoterápiás gyakorlat

Pécsi Tudományegyetem, Felnőtt Klinikai szakpszichológus képzés

Téma: állapotfelmérés, alappszichoterápiás technikák, dinamikus szupportív-expresszív terápiás megközelítés.

Aktuális kutatási témák

Legjobb gyakorlatok az öngyilkossági kockázat becslésében és kezelésében.

Egy kompetencia alapú képzés kidolgozása, adaptálása.Az öngyilkossági kockázat méréséhez, a krízis kezeléséhez szükséges kompetenciák meghatározása, fejlesztése. A kompetenciák fejlesztését megcélzó képzés adaptálása, kidolgozása. A tréning célja az öngyilkossági kockázat becsléséhez és kezeléséhez szükséges tíz fő kompetencia terület fejlesztése.

Bérdi, Márk, és Robert J. Cramer. 2023. „Az öngyilkosság kockázatának becslése és kezelése: egy kompetencia alapú megközelítés és egy tréning tervének bemutatása. I. rész [Assessing and managing suicide risk: a competency-based approach and a training plan. Part I]”. Pszichoterápia 32 (3): 177–90.
Cramer, Robert J., Claire N. Bryson, Morgam K. Eichorst, Lee N. Keyes, és Brittany E. Ridge. 2017. „Conceptualization and Pilot Testing of a Core Competency-Based Training Workshop in Suicide Risk Assessment and Management: Notes From the Field”. Journal of Clinical Psychology 73 (3): 233–38. https://doi.org/10.1002/jclp.22329.
 
 

Az Ask Suicide-Screening Questions (ASQ) és a rövid öngyilkossági veszély becslőskála (BSSA) adaptálása, validáltása magyar klinikai mintán.

A kutatás a Semmelweis Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Péterfy Sándor U. Kórház összefogásával valósul meg.
 

A szuicid prevencióban kulcsfontosságú, hogy ne csupán a hosszú távú kockázati tényezőket ismerjük fel, hanem időben detektáljuk az aktuális, rejtett veszélyeztetettséget is. Mivel a klinikai első találkozások – például sürgősségi vagy alapellátási helyzetek – gyakran pszichiáter jelenléte nélkül zajlanak, különösen nagy jelentőségük van az olyan gyors szűrőeszközöknek, mint az ASQ (Ask Suicide-Screening Questions). Ez egy kb. 20 másodperc alatt felvehető, ötkérdéses szűrőteszt, amely segíti eldönteni, fennáll-e akut, közvetlen szuicid veszély. Amennyiben az ASQ pozitív, a következő lépcső a BSSA (Brief Suicide Safety Assessment), egy kb. 10 perces strukturált interjú, amely a kockázat szintjének (alacsony, közepes, magas) meghatározására szolgál. A két eszköz egymásra épül: a szűrés → kockázatbecslés → kezelési döntés logikája mentén támogatják a megfelelő klinikai reakció, például ambuláns vagy osztályos ellátás szükségességének eldöntését.